HaFıZLaR.CoM - KuRaN-ı KeRiM BeKÇiLeRi - HaFıZLaRıN BuLuŞmA NoKTaSı
Başlığı Görüntüle
 Başlığı Yazdır
HAFIZLIĞI İŞLETMEK İÇİN ÖNERİLERİNİZ
Serra
Arkadaşlar hafızlığı işletmek için önerileriniz varmı?Lütfen cevap!
''İMAN, NEFES ALIRKEN ALLAH(c.c) DİYEN TENDEDİR. ÖLÜM,NEFSİN İMANI YENDİĞİ BEDENDEDİR

ravza
bol bol tekrar.nacizane fikrim serra kardeş
WUSLAT

Serra
Allah razı olsun ravza kardeş ama o tekrarı yapabilmek ve kolaylaştırabilmek için alternatif fikirleriniz var mı diye sormak istemiştim...
''İMAN, NEFES ALIRKEN ALLAH(c.c) DİYEN TENDEDİR. ÖLÜM,NEFSİN İMANI YENDİĞİ BEDENDEDİR

Serra
Mesela mp3 e hatim yükleyİp dinlemenin, yada dinlerkende tekrar etmenin faydası olabilir..
BUNA BENZER,DAHA FARKLI TAVSİYELERİNİZ YOK MU HAFIZ KARDEŞLER??????????

Serra
Kendi kelamına yönelen, onu ezberlemek isteyen kişiye Allah kolaylık gösterir; onun zihnini açar ve ona muhabbet ve sebat ihsan eder.

Bunun ötesinde hafızlık kolay bir iş değildir; herkesin başaracağı bir çalışma değildir. Allah, hafızlığını dilediği kimseye, onu isteme iradesini ve azmini verir ve onu muvaffak kılar. Hafız kardeşlerim bu noktayı asla unutmamalıdır.
KADRİNİ BİLMEYENDEN, HAFIZLIĞI GERİ ALIR...

Allah, verdiği bu nimetin kadrini bilmeyenlerden onu geri almasını da bilir. Bu hususta Hz. Peygamber`in bir hadisini hatırlatmak isterim. Buyurdular ki: `Kim Kur`an`dan bir ayet ezberler ve daha sonra onu unutursa `unuttum` demesin, `bana unutturuldu` desin.` Bu hadiste özellikle hafız kardeşlerimizin alacağı nice ibretler vardır.

Allah Resulü demek istemektedir ki Kur`an hafızı, hafızlık gibi bir nimete mazhar olmuş, Allah`ın kıymet verdiği bir makama yükselmiştir. Onun kadrini bildiği, ezberindeki ayetleri muhafaza ettiği ve onların ahkamı uyarınca hareket ettiği sürece, Allah hem dünyada, hem de ahirette derecesini ve makamını yüceltecektir. Aksi takdirde hafızasına nakşedilen Kur`an ayetlerini korumaz ve bir süre sonra unutursa, bilmelidir ki Allahkendisine verdiği bu nimeti almış ve onu şöyle demiştir:
`UNUTTUM` DEĞİL `BANA UNUTTURULDU`...

`Ben seni, Bana en yakın kullarımdan kılıp, hafızlık nimetini ihsan ettim. Binlerce ayeti hafızana yerleştirdim ve seni yürüyen Kur`an yaptım. Seni kelamımın koruyucusu yaparak, seçkin kullarımın arasına kattım; sana özel bir misyon yükledim. Fakat sen hafızandaki ayetleri tekrar edip okumadığın için, bir süre sonra unuttun; bu nimeti önemsemeyip kıymet bilmedin. Ben de senin hafızandan o ayetleri silip attım. Dolayısıyla senin `unuttum` demek gibi bir hakkın, bir lüksün yok. Sen ezberlemedin ki unutasın. Onları sana ezber etmeyi müyesser kılan Allah, hafızandan aldı ve unutturdu. Kıymet bilmedin; Allah da elinden aldı. Sen ancak `unuturuldu` diyebilirsin.`

Çünkü `unuttum` ifadesinde bir hafiflik vardır. `İstersem okur, istersem terk eder ve unuturum` gibi hadiseyi kendine mal etmek hafifliği ve ciddiyetsizliği vardır. Ezberleten Allah olduğu gibi, unutturan da O`dur. Hafız kardeşlerimizin bu mühim nokta üzerinde düşünmeleri gerekir. Dünyanın en büyük nimetinden mahrum olmak ne kötü bir durum ve talihsizliktir.
alıntıdır

not;BU YAZIYI ÖNCE KENDİ NEFSİME ALIYORUM KARDEŞLER..
Düzenleyen Serra Düzenleme Tarihi: 21-02-2011 18:13

medresetuzzehra
Ara ara kuran kursuna gidip pekiştirmek lazım.
Belli bi kıvama gelene kadar.
Hâfız-ı Şirazî der ki: “Ey Hafız seccadeyi şaraba (aşk şarabı) bulamadan hakiki namazı
bulamazsın; namazın Rabbini bulamazsın”

vuslat
çok haklısın serra kardeşim,rabbim verdiği nimetin değerini bilenlerden eylesin...

vuslat
hergün enazıdan namazlardan sonra baksak o bile kar olur.hiç bakamamaktan iyidir...

Serra
Aslında yapılması gereken kursa gidp dinletmek ama Kursa gidemiyorum kendi başıma hafızlığımıı kuvvetlendirecek yöntemler yok mu arkadaşlar!
Namazlardan sonra azar azar belki denenebilir..

hfzmhmmd
ya iyice pişirip dinletmektir...

sonnur
rabbim hepimize yardımcı olsun işallahWink

Atlanılacak Forum: